poniedziałek, 26 marca 2012

Stoisz w korku



Blokujesz przejście


Ostatnio na Dąbrowskiego, odcinku od Pętli do Al. Polskiej można zaobserwować powstające na pasie zieleni parkingi dla okolicznych firm. Proces ten jednak wydaje się nie nadążać za potrzebami w efekcie czego kierowcy parkują swe maszyny nawet na chodnikach w miejscu gdzie przechodzi się przez przecznice. Rozumiemy braki miejsca, ale bez przesady. Niektórzy "tranzytowcy" lubią pozostawić wlepkę, czy nawet  ślad śliny na szybie tak zaparkowanego samochodu w zemście za utrudnienie w przejściu. 

środa, 21 marca 2012

Ruch na Szpitalnej wznowiony


Od kilku dni na ulicy Szpitalnej trwały prace, które utrudniały między innymi ruch autobusów MPK. Prace zostały zakończone, a ruch autobusów odbywa się bez przeszkód.
Ruch na Szpitalnej wznowiony
fot. Andrzej Trzmiel
 - Aquanet zakończył swoje prace, jezdnia jest przejezdna w obu kierunkach. W tej chwili wszystkie autobusy wracają na swoje trasy  – informują pracownicy miejskiego przewoźnika.

fot/zdjęcie: epoznan.pl

Stoisz


Korki to zmora Jeżyc, jak i całego Poznania, od momentu gdy magistrat staje na głowie by wyremontować jak najwięcej do Euro 2012. Szkoda że tak późno i wszystko na raz, cieszy że miasto remontowane.

ps2. Ciekawe przy jakiej imprezie sportowej planowane jest wydłużenie tramwaju na Polską?

poniedziałek, 19 marca 2012

Duży korek na Dąbrowskiego: 3 km w ponad 30 minut

Duży korek na Dąbrowskiego: 3 km w ponad 30 minut
fot. archiwum - Katarzyna Lesińska / MPK Poznań Sp. z o. o.


Tramwaje linii 2, 15, 17, 18 mają duże opóźnienie i nie kursują zgodnie z rozkładem jazdy. Wszystko przez korek, który od godziny 16 jest na ul. ul. Jana Henryka Dąbrowskiego w kierunku centrum. Pojazdy MPK trasę z Ogrodów na Most Teatralny pokonują w ponad 30 minut. Normalnie przejeżdżają ten odcinek w 10 minut.


Sytuację próbują poprawić policjanci, którzy kierują ruchem na skrzyżowaniu ul. Jana Henryka Dąbrowskiego z ul. Kościelną oraz Dąbrowskiego z ul. Kraszewskiego. - Drogówka powinna się jeszcze pojawić na skrzyżowaniu Dąbrowskiego z Przybyszewskiego i Żeromskiego. Wielu kierowców przy takim dużym ruchu nie wie jak pokonać to skrzyżowanie - powiedział naszej redakcji pan Krzysztof, który zmierzał z Ogrodów na Piątkowo.

Na spowolnienie ruchu na ul. Dąbrowskiego wpłynęły liczne remonty prowadzone w rejonie Jeżyc, zamknięcie dla ruchu fragmentu ul. Szpitalnej, zamknięcie skrzyżowania ul. Szpitalna z ul. Szamarzewskiego i zmiana trasy tramwajów linii 2 i 15.

fot/text: epoznan.pl

poniedziałek, 12 marca 2012

Czekasz


Czy to z pracy, czy z piwa. Autobus zawsze przyjeździe później niż powinien.

środa, 7 marca 2012

łazarz.pl: Tramwajem z Ogrodów na nową pętle Franowo bezpośrednio



Wiemy już jak ma wyglądać komunikacja miejska po otwarciu nowej trasy tramwajowej na Franowo. W maju szykują się spore zmiany. "Osiemnastka" zamiast na Ogrody będzie dojeżdżać na Sołacz, zaś tramwaje linii nr 11 z Ogrodów pojadą przez Most Dworcowy na Franowo. Równocześnie zlikwidowany zostanie pospieszny autobus linii A, a w zamian uruchomiona zostanie linia nr 45, która kursować będzie z Ronda Kaponiera przez Bukowską, Marcelińską na Kaczą.

Na przełomie kwietnia i maja ma zostać uruchomiona nowa trasa tramwajowa na Franowo. Wiadomo, że z osiedla Lecha przez os. Rusa, pod centrum handlowe M1 i sklep sieci Ikea dojechać będzie można liniami nr 1, 11 i 16. Zmian będzie jednak więcej. Szykuje się rewolucja w komunikacji miejskiej, podoba do tej jaka miała miejsce 1 lutego 1997 roku po uruchomieniu PeSTki.


Potwierdziły się również nasze informacje z 24 lutego, gdzie pisaliśmy: Osiemnastka" nie ma już dojeżdżać do Ogrodów, lecz przez Pułaskiego, Wielkopolską kursowałaby na Sołacz. W zamian "jedenastka" miałaby nie dojeżdżać na Piątkowską lecz pojechać na Ogrody.

W projekcie zmian układu linii tramwajowych i autobusowych który otrzymaliśmy, ZTM planuje likwidację linii pospiesznej A. W jej miejsce na odcinku "grunwaldzkim" powstanie linia normalna 45, a na Ratajach linia nr 97. Modyfikacja trasy do Kaczej przez Marcelińską i Przybyszewskiego uwzględnia m.in. propozycje Rady Osiedla Stary Grunwald - mówi Krzysztof Cieloch z Rady Osiedla Chartowo.


Linia 52 miałby zostać skrócona do szpitala na os. Rusa. Likwidacji ulegnie pętla M1 Centrum Handlowe (pomiędzy Praktikerem a IKEA). Natomiast korekcie ulegnie trasa linii 81 (przy os. Lecha w obie strony pojedzie ulicami Inflancką i Piaśnicką, umożliwiając swobodną przesiadkę na tramwaj), zaś linie nr 53, 54, 62 i 96 wg. projektu ZTM zostaną skrócone do pętli tramwajowej Franowo. To prawdziwa rewolucja w komunikacji miejskiej na Chartowie, jesteśmy właśnie w trakcie opiniowania projektu. Więcej szczegółów będę mógł podać po Komisji Infrastruktury i Środowiska, na której dopracujemy stanowisko Rady, które mam nadzieję ZTM weźmie pod uwagę. Wkrótce rozpoczniemy także cykl konsultacji społecznych dla mieszkańców os. Czecha, Lecha, Rusa, Zodiak, Tysiąclecia, a także Franowa - dodaje Krzysztof Cieloch, Rada Osiedla Chartowo.



Planowane od maja zmiany w komunikacji miejskiej po uruchomieniu trasy tramwajowej na Franowo (oraz zakończeniu przebudowy Ronda Jeziorańskiego i ulicy Grunwaldzkiej):

(dla ułatwienia pogrubione linie które dotyczą obecnie, lub będą Ogrodów)

Linia nr 1: 
Przywrócenie kursowania.
BUDZISZYŃSKA - Grunwaldzka - Rondo Jeziorańskiego - Reymonta - Hetmańska - Rondo Starołęka - Hetmańska - Rondo Żegrze - Żegrze - Chartowo - Os. Lecha - Piaśnicka - FRANOWO

Linia nr 3:
WILCZAK - Przełajowa - Winogrady - Pułaskiego - Roosevelta - Most Teatralny - Fredry - Mielżyńskiego - Pl. Cyryla Ratajskiego - 23 Lutego - Plac Wielkopolski - Małe Garbary - Estkowskiego - Wyszyńskiego - Rondo Śródka - Podwale - ZAWADY

Linia nr 5:
Przywrócenie kursowania (po stałej trasie z Górczyna na Stomil).

Linia nr 6:
Powrót na ul. Grunwaldzką i Rondo Jeziorańskiego (po stałej trasie: Budziszyńska - Miłostowo).

Linia nr 7:
Powrót na ul. Reymonta, Rondo Jeziorańskiego i Przybyszewskiego (po stałej trasie: Ogrody Zawady).

Linia nr 11:
OGRODY - Dąbrowskiego - Roosevelta - Rondo Kaponiera - Roosevelta - Most Dworcowy - Stanisława Matyi - Królowej Jadwigi - Krzywoustego - Rondo Rataje - Jana Pawła II - Trasa Kórnicka - Os. Lecha - Piaśnicka - FRANOWO

Linia nr 13:
Powrót na ul. Grunwaldzką i Rondo Jeziorańskiego (po trasie: Starołęka - Budziszyńska).

Linia nr 15:
Powrót na ul. Grunwaldzką i Rondo Jeziorańskiego (po stałej trasie: Os. Sobieskiego - Budziszyńska).

Linia nr 16:
OS. SOBIESKIEGO - Trasa PST - Roosevelta - Most Teatralny - Fredry ( - Gwarna - Św. Marcin/Pl. Wolności) - Marcinkowskiego - Podgórna - Pl. Bernardyński - Dowbora-Muśnickiego - Most Św. Rocha - Trasa Kórnicka - Os. Lecha - Piaśnicka - FRANOWO

Linia nr 17:
Powrót na Trasę Kórnicką i Górny Taras Rataj (po stałej trasie: Ogrody - Starołęka)

Linia nr 18:
STAROŁĘKA - Starołęcka - Rondo Starołęka - Hetmańska - Głogowska - Roosevelta - Rondo Kaponiera - Roosevelta - Pułaskiego - al. Wielkopolska - Wołyńska - Winiarska - PIĄTKOWSKA

Linia pospieszna A:
Zostanie zlikwidowana. W zamian uruchomione zostaną linie autobusowe normalne nr 45 i 97.

Linia nr 45:
RONDO KAPONIERA - Bukowska - Przybyszewskiego - Marcelińska - Bułgarska - Jugosłowiańska - Promienista - Jawornicka - Mrągowska - KACZA

Linia nr 97:
RATAJE DWORZEC - Piłsudskiego - Inflancka - Bobrzańska (powrót: Wiatraczna) -Chartowo - Kurlandzka - Rusa Szpital - Dymka - Żelazna - FOLWARCZNA

Linia nr 52:
Skrócenie do szpitala na os. Rusa

Linia nr 53:
Skrócenie z pętli Świątniczki do pętli tramwajowej Franowo (nie będzie kursować do Dworca Rataje).

Linia nr 54:
Zwiększenie częstotliwości kursowania. Skrócenie z pętli Spławie do pętli tramwajowej Franowo (nie będzie kursować do Dworca Rataje).

Linia nr 62: 
Skrócenie z Krzesin do pętli tramwajowej Franowo (nie będzie kursować do Dworca Rataje).

Linia nr 81:
Korekta trasy w rejonie os. Lecha.

Linia nr 96:
Skrócenie z Krzesin do pętli tramwajowej Franowo (nie będzie kursować do Dworca Rataje).

Projekt ZTM trafił do niektórych rad osiedli i nie jest jeszcze ostateczny. Możliwe, że wprowadzone zostaną drobne korekty.


zdjęcia: Pętla Ogrody
informacja: lazarz.pl


piątek, 2 marca 2012

Bryła: Jak architekci uratowali poznańską "deskę"



Rozmowa Gazety Wyborczej z architektami Tomaszem Osięgłowskim i Marcinem Kościuchem z Ultra Architects, autorami wzorowej termomodernizacji poznańskiego bloku. Realizacja ukazała się w albumie "101 najciekawszych polskich budynków dekady".
Odnowione blokowiska wyglądają tak, jakby ktoś wylał na nie barwnik do landrynek. Dlaczego po ociepleniu bloków malujemy je jak pisanki na Wielkanoc? Czy to odpowiedź na szarość dominującą na polskich ulicach?
Marcin Kościuch: Według mnie to przede wszystkim wynik braku wykształcenia osób, które projektują te nowe elewacje. Z tego, co obserwuję, najczęściej zajmują się tym ludzie, którzy są najniżej w fachu architektonicznym. Ale też, niestety, osoby odpowiedzialne za termomodernizacje w spółdzielniach mieszkaniowych chyba oczekują takich projektów, bo dla nich kolor to czerwony, żółty czy zielony.
Tomasz Osięgłowski: Mamy też efekt sinusoidy. Po czasach komuny i taniego projektowania, które kojarzy się ludziom z szarością, odbijamy to sobie tymi agresywnymi kolorami. Widać w tym brak edukacji, bo architektura działa przede wszystkim przestrzenią, a nie kolorem na płaskiej elewacji. O jakości osiedli stanowi przestrzeń pomiędzy budynkami i to, jak jest zagospodarowana, a nie kolory, w jakie je pomalujemy.
Pokazaliście, że fasady bloków zbudowanych w PRL można zmodernizować w zupełnie inny sposób. Wasz projekt termomodernizacji bloku przy pl. Waryńskiego znalazł się w książce "101 najciekawszych polskich budynków dekady" wydanej niedawno przez portal Bryla.pl. Jak się w to zaangażowaliście?
M.K.: Przez przypadek. Projektowaliśmy dom w Baranowie i często przejeżdżaliśmy przez Ogrody. Stoją tam socrealistyczne budynki, które wtedy zaczęła modernizować spółdzielnia. Jak zdjęła rusztowania, to zobaczyliśmy bloki wymalowane w brązowe kwadraty, na elewację nałożono szachownicę, myślałem, że oszalejemy! Obok stał ten blok - zaraz się za niego zabiorą, trzeba coś zrobić.
Pojechaliśmy do spółdzielni mieszkaniowej, do kierownika remontów. On miał już gotową dokumentację modernizacji bloku, czekał tylko na pozwolenie na budowę. "A może pan mi ten projekt pokazać?" - powiedziałem. I zobaczyłem, że blok, zaprojektowany przez znakomitego, nieżyjącego już architekta prof. Jana Węcławskiego, z niezwykłymi balkonami, ma być pomalowany w tęczę, normalnie pełen wzornik. Powiedziałem, że jeśli wyjmie ten projekt z urzędu, to my za darmo, w dwa tygodnie zrobimy nowy, odtwarzający jego dawną elewację. Co prawda problem polegał na tym, że nie było starej dokumentacji, a my mieliśmy tylko jedno małe zdjęcie. Zgodził się. No i zmieściliśmy się w tym samym budżecie, który przewidziano na wymalowanie tęczy na elewacji.
Jak architekci uratowali poznańską  
T.O.: Przy pracy pomagali nam studenci architektury. To nasz mały wkład w ratowanie tych jeszcze niedocenianych dzieł architektury, chcieliśmy pokazać, że termomodernizację można zrobić dobrze i nie stracić przy tym fajnego budynku. Im spokojniej, tym lepiej. Trzeba się odwoływać do pierwotnych barw budynków. Przetwarzanie bryły kolorem jest walką Dawida z Goliatem - nie ma sensu zmieniać jej kolorem. Barwy powinny służyć do podkreślenia porządku, który już jest w budynku. Mamy nadzieję, że nam się to udało.
M.K.: Niedawno, kiedy znów zrobiło się głośno o tym projekcie - a przecież elewację na Waryńskiego zaprojektowaliśmy już trzy lata temu - zgłosiła się do mnie pani mieszkająca w modernistycznym budynku przy Królowej Jadwigi, w którym nie wiadomo po co przemalowują na czerwono balkony, wprowadzają jakieś dziwne linie. Prosiła o pomoc, ratunek, ale remont już trwał. Walczyła do końca, nie chciała wpuścić budowlańców na balkon. Weszli przez rusztowanie.
Co jeszcze - poza udaną termomodernizacją - możemy zrobić, by zwiększyć atrakcyjność  mieszkania w blokowisku? Niemcy wyburzali np. kilka górnych kondygnacji i zakładali ogrody na dachach bloków.
M.K.: Ja bym łączył mieszkania w tych blokach, zarówno w poziomie, jak i w pionie. Zwiększając ich metraż, zwiększymy też standard. Są takie możliwości techniczne, ale dziś to bardzo trudne - spróbuj się dogadać ze spółdzielnią, by zgodziła ci się na wybicie otworu na schody pomiędzy mieszkaniami. To prawie niemożliwe! Na blokach mogłoby też pojawiać się architektoniczne huby, np. obudowane balkony, wystające loggie. Na takiej "desce" (tak poznaniacy nazywają blok mieszkalny, przyp. red.) można też stawiać nadbudówki na dachu, tworzyć tam mieszkania, sprzedawać je i z zysku finansować remont bloku. Taki budynek przez te nadbudówki zyskałby nowy wygląd, wyraz, skalę. W nadbudówkach mogłyby być biura, kluby osiedlowe, no multum funkcji!
T.O.: Większość układów bloków jest bardzo udana, pomiędzy nimi znajduje się atrakcyjna przestrzeń publiczna, mieszkają tam silne wspólnoty. Przy polskich problemach mieszkaniowych burzenie górnych kondygnacji wydaje mi się złym i nieekologicznym pomysłem. Po co niszczyć materię, która funkcjonuje?

Macie na koncie ekologiczny projekt - uliczną latarnię z wbudowaną... dziuplą dla ptaków. Skąd taki pomysł?
M.K.: Żyjemy w mieście razem z dzikimi zwierzętami, one tu były jeszcze, zanim my te nasze miasta postawiliśmy, ale nawet w nich zabieramy im każde miejsce. Za styropianem, którym ocieplamy bloki, często giną jerzyki. Ptaki, bo ich jest najwięcej w mieście, i tak jakoś sobie radzą, np. na skrzyżowaniu al. Solidarności z Mieszka I w każdym słupie podtrzymującym sygnalizację świetlną są dziurki, a w nich co roku gniazduje kolonia szpaków. Takich świateł ulicznych czy lamp w mieście znamy kilka, stąd pomysł naszej latarni.
T.O.: Ciągle rozwija się miejska infrastruktura, z której korzystają ludzie. Stawiamy nowe latarnie w nowych dzielnicach miasta, wymieniamy stare - róbmy więc to tak, by korzystały na tym również zwierzęta, byśmy żyli z nimi w symbiozie.
M.K.: Nasza lampa na razie jeszcze nigdzie nie stanęła, ale pojawiają się inwestorzy zainteresowani projektem. A my mamy pomysły na całą serię takich drobnych elementów, mebli miejskich, z których korzystałyby też dzikie ptaki. Ale o szczegółach powiemy, jak to wszystko narysujemy. Projekt widział ornitolog prof. Piotr Tryjanowski i był nim zachwycony.
Rozmawiał Michał Wybieralski
czytaj cały artykuł w bryla.gazetadom.pl
czytaj całą rozmowę w poznań.gazeta.pl
zdjęcia i tekst z serwisów gazeta.pl/bryla.gazetadom.pl